Prace w piwnicach Aresztu Śledczego w Białymstoku były prowadzone w ramach śledztwa prowadzonego przez IPN oddział w Białymstoku. Pracami kierował prokurator Radosław Ignatiew a badanie historyczne wykonał między innymi dr Marcin Zwolski.
W pracach uczestniczyli naukowcy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Pod koniec prac natrafiono na mogiłę zbiorową w której odnaleziono cztery ofiary zbrodni komunistycznych. Szczątki zostaną poddane badaniom antropologicznym, medyczno-sądowym i genetycznym mającym na celu identyfikację ofiar. Po ustaleniu profili DNA zostaną one wprowadzone do systemu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w celu porównania ze zgromadzonymi w systemie profilami DNA krewnych ofiar.
W ramach projektu stworzono największy w Europie zbiór profili DNA krewnych ofiar i każdy ustalony profil DNA pochodzący ze szczątków porównywany jest z tym zbiorem, taki tryb postępowania zastosowano po raz pierwszy w Świecie do identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Dzięki takiej procedurze badawczej udaje się identyfikować ofiary co do których nie ma żadnego typowania i o których nic nie wiadomo. W badaniach stosowane są najnowocześniejsze metody analizy DNA, między innymi rozpoczęto analizę przy wykorzystaniu sekwencjonowania nowej generacji oraz prowadzone są badania predykcji cech fenotypowych odnajdowanych ofiar.
Zespół PBGOT wspomagany jest przez najlepszych naukowców na świecie z zakresu genetyki sądowej a na co dzień współpracujemy między innymi z laboratorium Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa. Trudne przypadki konsultowane są między innymi przez szefa Światowego Towarzystwa Genetyki Sądowej prof. Walthera Parsona.
Badania prowadzone na Podlasiu należą do najtrudniejszych prac prowadzonych w Polsce i na Świecie z uwagi na wyjątkowo trudną sytuacje historyczną analizowanych stanowisk szkieletowych i odnajdowanie ofiar obydwu totalitaryzmów w tych samych miejscach.