Dr Andrzej Ossowski na zaproszenie Citizens’ Alliance for North Korean Human Rights (NKHR) uczestniczy w panelu naukowym w Korei Południowej – Strategy Meeting on Accountability Contextual Brief on UN Apparatus – November 18-19, 2016 Seoul.
Na spotkaniu dr Ossowski przedstawia polskie doświadczenia w poszukiwaniach i identyfikacji ofiar zbrodni komunistycznych i niemieckich. Szczególny nacisk w swojej prezentacji dr Ossowski kładzie na identyfikację osób i ich aspekt społeczny. Dzięki rozwojowi metod identyfikacji osobniczej dzisiaj jest już możliwość masowej identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych.
– Pionierskie badania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów pokazują, że dziś jesteśmy w stanie doprowadzać do identyfikacji nie tylko osób uznawanych przez społeczeństwo za “Bohaterów”, o których wiemy dużo, osób znanych i ważnych z punktu widzenia historycznego i społecznego, ale także zwykłych obywateli o których mamy informacje szczątkowe – mówi dr Ossowski.
W przypadku identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych stykamy się na co dzień z brakiem jakichkolwiek danych na temat poszukiwanych ofiar. Poza imieniem i nazwiskiem czy datą urodzenia w wielu przypadkach nie jesteśmy wstanie odtworzyć innych informacji dotyczących ofiary. Dzięki materiałowi DNA przekazywanemu przez rodziny ofiar jesteśmy wstanie przywrócić tożsamość bezimiennym i zapomnianym.
– Projekt ten w Polsce ukazał jak wielkie znacznie dla społeczeństwa ma świadomość, że mimo kilkudziesięciu lat od chwili śmierci Państwo i społeczeństwo stara się odnaleźć i zidentyfikować ofiary. W proces ten zaangażowane są nie tylko instytucje Państwowe i najwyższe władze Państwa, ale także instytucje naukowe oraz społeczeństwo wspierające prace – mówi dr Ossowski.
Wsparcie Państwa i zaangażowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy pomaga w prowadzeniu tych bardzo trudnych badań.
Więcej: eng.nkhumanrights.or.kr